gecenin kanunu izle hızlı ve öfkeli 8 izle yeni nesil ajan 3 izle

Rep teams


AGE GRADE JUNIOR REPRESENTATIVE TEAMS

GRADE 12/13 INTERPROVINCIALS and GRADE 14/15/16/17 INTERPROVINCIALS

INFO FOR THE 2018 GRADE 12/13 INTERPROVINCIALS

11 athletes in each of the following grades are selected each year to represent Wellington at the Interprovincials.  In 2018 these are being held in Inglewood, Taranaki over the Easter weekend.  The team will travel to Inglewood on Good Friday (30 March) and return on Easter Monday (2 April) with the competition held over two full days on the Saturday and Sunday:

Grade 12 Girls
Grade 12 Boys
Grade 13 Girls
Grade 13 Boys

Athletes selected compete in four events (must be a mix of track and field events so 3 track and 1 field or vice versa or 2 track and 2 field).  It is a team-based event with points awarded for the times you run or the distances you throw or jump. The team with the most points wins, so every person in the team contributes towards the overall result. Relays are included at the end of the event and there is a prizeigiving on the Saturday night. It is a fantastic event for these athletes as they're competing against the top 12 and 13 year olds in the country in a team environment.

An expression of interest online form will be posted here in November for athletes to complete if they want to be considered for selection for the team.  The cost at this stage is a minimum of $450 per athlete which covers all transport, meals, accommodation and event costs.  Athletes who want to be considered must compete in at least 3 interclub events over the season and at least one day of Wellington Junior Champs.  The interclub events should primarily include junior interclubs, but if there are athletes who can only attend Saturday afternoon meets due to other commitments then those results will also be considered towards their selection.  In short, athletes must show a commitment to athletics and competing at our events to be eligible for this team as it is subsidised by the Wellington Centre.  

FOR A LINK TO THE PROGRAMME FROM THE 2017 EVENT GO TO THE NZ CHILDREN'S WEBSITE click here

Click here for the Wellington team of 12 and 13 Grade athletes who competed at this competition in 2017.


INFO FOR THE 2018 GRADE 14/15 INTERPROVINCIALS

A Wellington team will be named in December to attend the Grade 14/15 Interprovincials on the last weekend in January 2018.  This Interprovincial competition will be held on Saturday 27 January in Papakura, Auckland.  The team will arrive in Auckland on the Friday and return on the Sunday.  Team managers/coaches/officials are to be confirmed in November.

Athletics Wellington aim to select a team of:

10 x Grade 14/15 Girls
10 x Grade 14/15 Boys
If there are any older athletes who wanted to compete in the Grade 16/17 part of this competition please advise Jo Murray on 021 976116 or jo@athleticswellington.org.nz

The cost will be a minimum of $270 per athlete PLUS travel costs to Auckland. Those selected can either meet the managers/coaches in Auckland on Friday 26 January or book themselves on the same flights as them (we will advise their flight details). This keeps the cost down for athletes as they are then able to access far cheaper flights to and from Auckland than if we organised a group booking. In other words the $270 per athlete will cover your ground transport in Auckland, two nights accommodation at the University Hall in Whitaker Place in Grafton, two breakfasts and two dinners including the prizegiving evening, and competition costs.  It doesn't include your travel to or from Auckland. 

An expression of interest online form will be posted here in November for athletes to complete if they want to be considered for selection for the team

In 2017 the winning team that were selected to compete at the Grade 14/15 Interprovincials in Inglewood was:

Grace Barr, Josephine Reeves, Maddie Feaunati, Phoebe Evans, Rose Lovell, Samantha Taylor, Victoria Green
Bailey Maule, Hamish Lock, Jackson Roil, Khya Wilson, Louis Northcott, Roderick Solo, Ryan Vailalo, Sean Howe, Tama Bartlett, Zac Vainu, Zion Trigger-Faitele

Grade 14/15 Interprovincial Results, Inglewood Jan 2017

 

2016 GRADE 12/13 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMERS:
Grade 12 13 IP Team 2016.pdf

2015 GRADE 12/13 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMBERS

Grade 13 Boys:
Nathan Stirling (Captain), Lokei Afu, Marino Doyle, Reuben Goldingham-Newsom, Jack Howat, Roderick Solo, Michael Starzynski, Andrew Ledger, Jackson Roil, Louis Northcott, Pule Mamea

Grade 13 Girls:
Kushla Smith (Captain), Grace Ohlsson, Sophie Atkinson, Marama Butler, Sara Cooper, Lucy England, Ashleigh Jones, Georgia Nairne, Monique Sears, Aria Ngarimu, Danielle Ohlsson

Grade 12 Boys:
Harry Jones (Captain), Bailey Maule, Bruno McKnight, Cameron Tustin, George Harrington, Khya wilson, Ronaldo Seumanufagai, Ruaridh Ferguson, Ryan Vailalo, Tama Bartlett, William Robertshawe

Grade 12 Girls:
Maddie Feaunati (Captain), Andriette Erasmus, Bernadine Solo, Charlotte Floodsmith-Ryan, Eleanor White, Jorja McGlinchey, Lucy Hegan, Michelle Bgoni, Rose Lovell, Sophie Russell, Stella Harrison

Coaches/Managers:  Nga Holmes, Amanda Goldsmith, Jo Murray, Juan McDonald, Simon England, Andrew Cooper, Rama Smith, Charlie Nairne

2014 GRADE 12/13 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMBERS

Grade 13 Boys: 
Ben Murdoch (Captain), Callum Brooker, Harry Cook, Ben Cusin, Arama Dalton-Davis, Gerard Hickey, Islam Khaled-Abbas, Mason Lucas, Michael Poa, Nathan Whiteman

Grade 13 Girls:
Jenna McKenzie (Captain), Tamara Anderson, Olivia Aunoa, Kristen Clausen, Cheyne Copeland, Tessa Hunt, McKenzie Jacques, Melie Kerr, Ainsleyana Puleiata, Imogen Skelton, Emerson Yee

Grade 12 Boys:
Nathan Stirling (Captain), Lokei Afu, Fereti Anae-Brown, Marino Doyle, Reuben Goldingham-Newsom, Jack Howat, Louis Northcott, Setefano Paese, Roderick Solo, Michael Starzynski, Jared Taylor

Grade 12 Girls:
Grace Ohlsson (Captain), Sophie Atkinson, Marama Butler, Sara Cooper, Maria Cramp, Lucy England, Nova Hammett, Ashleigh Jones, Georgia Nairne, Monique Sears, Kusla Smith

Coaches/Managers:  Nga Holmes, Amanda Goldsmith, Jo Murray, Juan McDonald, Simon England, Andrew Cooper, Rama Smith, Charlie Nairne


Grade 14/15 Wellington Teams for the Interprovincials

2015 GRADE 14/15 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMBERS

Girls Team:  Jenna McKenzie, Josephine Reeves, Ashleigh Jones, Elsa Keene, Grace Ohlsson, Kirstie Rae, Ilena Shadbolt, Emerson Yee, Victoria Green, Kushla Smith, Georgia Nairne, McKenzie Jacques
Boys Team:  Gerard Hickey, Andrew Ledger, Hamish Lock, Ben Murdoch, Michael Poa, Roderick Solo, Isaac Athfield, Mitchell Cockburn, Ben Cusin, Cameron Morgan, Jackson Roil, Max Spencer, Mikael Starzynski, Finley Tohill, Witana Sullivan, Sean Howe, Harry Cook, Daniel Cunningham, Callum Hancock
Coaches/Managers & Official:  Amanda Goldsmith, Gavin Roil, Charlie Nairne, Willy Szeto

2015 GRADE 14/15 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMBERS
Elise Forman, Izzy Hegan, Tessa Hunt, McKenzie Jacques, Jenna McKenzie, Abby Stewart, Caitlin Szeto, Emily White, Angus Baker, Harry Cook, Jack Hammond, Gerard Hickey, Islam Khaled-Abbas, Eddie Korent, Cameron Morgan, Ben Murdoch, Josh Nairne, Michael Poa, Nicholas Smith, Matthew Sringgay, Oscar Szeto, Liam Webb, Patrick White, Nathan Whiteman, 

2014 GRADE 14/15 INTERPROVINCIAL REPRESENTATIVE TEAM MEMBERS
Phoebe Edwards (captain), Raukura Doyle, Kelsey Forman, Alisha Gilchrist, Amelia Harris, Hayley Hutson, Jess Kerr, Nicola Wheeler, Rachel Witkowski, Elise Forman, Terelle Onesemo, Priscilla Solo, Abby Stewart, Caitlin Szeto, Neteske Venter, Michaela Walker, Madeline Wilson
Tom Caughley (captain), Angus Baker, Reece Ford, Conor Jacobs, Eddie Korent, Elroy Lederman, Josh Nairne, Finn Neely, Nick Smith, Callum Stewart, Oscar Szeto
Phoebe Edwards won the award for the best athlete in the Girls 15 year old grade, while Eddie Korent won the award for the best athlete in the Boys 14 year old grade.

 



Partners

Copyright 2018 by Athletics Wellington
amator turk sikis izle
istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sisli escort porno
bitcoin casino
ankara escort
bitcoin casino
mahmutbet escort
sirinevler escort beylikduzu escort atakoy escort sisli escort atakoy escort sisli escort sirinevler escort beylikduzu escort halkali escort halkali escort istanbul escort beylikduzu escort beylikduzu escort sirinevler escort sirinevler escort
beylikduzu spor salonu beykent spor salonu