Athletics Wellington Nationals Team – Finalised

Share this article

Wellington is proud to announce our athletes and their events that have been named to compete at the delayed New Zealand Track and Field Championships.

Athletics Wellington would like to congratulate you in advance for forgoing the adversity caused by the COVID-19 delays to the championships. To everyone who has extended out their season, pushed out that injury break, and mentally re-paired you have already done Wellington proud and we look forward to seeing what a couple of extra weeks of training will provide in Hastings.

You have worked very hard this season and are certainly deserving of this honor of wearing the gold singlet. We wish you all the best of luck in preparation for the competition ahead.

 

The Athletics Wellington team is as follows with events.

First Name Last Name Centre  Event Event Category
Max Abbot Wellington Hammer Under 20
Max Abbot Wellington Discus Under 20
Max Abbot Wellington Shot Put Under 20
Will Anthony Wellington 1500m Under 20
Will Anthony Wellington 5000m Under 20
Tama Bartlett Wellington Javelin Under 20
Mathew Bealing Wellington Long Jump Under 20
Reuben Beard Wellington 800m Under 20
Rowan Blaikie Wellington 400m Senior
Ethan Calder-Cass Wellington Long Jump Under 20
Ethan Calder-Cass Wellington 400m Under 20
Ethan Calder-Cass Wellington 200m Under 20
Hamish Carson Wellington 1500m Senior
Liam Chesney Wellington 1500m Senior
Liam Chesney Wellington 5000m Senior
Emma Douglass Wellington 400m Under 20
Emma Douglass Wellington 200m Under 20
Daniel Du Toit Wellington 10,000m Track Walk Under 20
Daniel Du Toit Wellington 3000m Track Walk Under 20
Anya Dunlop-Brown Wellington Hammer Under 20
Caedman Hawkins Wellington Discus Under 20
Caedman Hawkins Wellington Shot Put Under 20
Elizabeth Hewitt Wellington Hammer Under 20
Jamie Kearns Wellington Triple Jump Under 20
Sean Lake Wellington 10,000m Track Walk Senior
Liam Lamb Wellington 1500m Senior
Josh Ledger Wellington 400m Senior
Jack Lewington Wellington 100m Para – Open F37
Jack Lewington Wellington Shot Put Para – Open F37
Jack Lewington Wellington 200m Para – Open F37
Susannah Lynch Wellington 1500m Senior
Susannah Lynch Wellington 800m Senior
Niam Macdonald Wellington 3000m Steeplechase Senior
Niam Macdonald Wellington 5000m Senior
Danielle Mclean Wellington 10,000m Track Walk Senior
Danielle Mclean Wellington 3000m Track Walk Senior
Kosta Mills Wellington 800m Under 20
Jake Paul Wellington 200m Senior
Jake Paul Wellington 100m Senior
Josephine Reeves Wellington High Jump Senior
Matthew Rodger Wellington 100m Under 20
Matthew Rodger Wellington 200m Under 20
Mathew Rogers Wellington 3000m Steeplechase Senior
Jonathan Sceats Wellington Javelin Under 20
Kaleb Sola Wellington Hammer Under 20
Kaleb Sola Wellington Javelin Under 20
Saravee Sos Wellington 200m Senior
Saravee Sos Wellington 100m Senior
Thomas Strawbridge Wellington 5000m Senior
Nathaniel Sulupo Wellington Shot Put Senior
Nathaniel Sulupo Wellington Discus Senior
Lili Szabo Wellington Long Jump Senior
Lili Szabo Wellington 100m Senior
Iorana Taufafo Tafili Wellington Discus Senior
Joshua Taylor Wellington Long Jump Para – Open F20
Joshua Taylor Wellington Shot Put Para – Open F20
Joshua Taylor Wellington 400m Para – Open F20
Anna Thomson Wellington Triple Jump Senior
Amy Walker Wellington 400m Under 20
Mason Waterworth Wellington 1500m Under 20
Cody Wilson Wellington 200m Senior
Cody Wilson Wellington 100m Senior
Jacqueline Wilson Wellington 3000m Track Walk Senior
Jacqueline Wilson Wellington 10,000m Track Walk Senior

 

If there are any mistakes or issues with the entries please get in touch with Team Manager Amanda Goldsmith ASAP

 

AW

Major Sponsor

Partners